Mgr. Zuzana Šrůmová

Původním vzděláním jsem učitelka prvního stupně, učila jsem tři roky na Praze 6. Mám dvě děti. Po mateřské jsem se rozhodla jít jiným směrem – do IT. Nastoupila jsem jako vývojářka, ale velmi rychle se ukázalo, že mi daleko více sedne pozice testovací analytičky, která domýšlí dopady softwarových řešení, předchází chybám a dává pozor, aby aplikace byly pochopitelné, použitelné a všeobecně dávaly smysl pro různé typy uživatelů s různými potřebami. Dnes pracuji v technické sekci výzkumné agentury Behavio a těší mě, že se můžu v tvůrčím týmu podílet na vytváření precizních nástrojů pro sociologické výzkumy.

Do Roztok jsem se přistěhovala před necelými dvaceti lety a s mým mužem jsme velmi rychle zakotvili ve Sdružení Roztoč. Tam jsem pomáhala nejprve jako studentka. Později jsem se do něj vrátila během mateřské dovolené. Dodnes pro Roztoč pracuji zhruba jeden den v týdnu a kromě propagace, technických a procesních věcí vedu menší projekty a akce. Vděčím mu za mnohé. Ocitnout se ve společenství kreativních lidí, kteří organizují kroužky, spoustu akcí, zařizují prostory a rozvíjejí společenský a kulturní život pro lidi kolem sebe, je neuvěřitelně osvěžující. A také osvobozující – v Roztoči jsem se naučila, že člověk může obrovskou spoustu projektů udělat sám. Často stačí mít nápad a nebát se ho vyzkoušet v praxi.

Kromě Roztoče mám několik dalších zkušeností z neziskových organizací, hlavně z kulturní, ekologické a sociální oblasti. Těší mě i dobrovolnická práce v iniciativě Česko.digital, která je pro mě obrovskou inspirací a školou kvalitního řízení projektů.

Co mám v Roztokách za sebou

V Roztokách pořádám už asi 13 let bleší trhy. Začali jsme je dělat s Ridinou Ahmedovou a Tomášem Zděblem (oba také za Roztoky sobě kandidují) a z naší malé akce se velmi rychle stala událost, kde je největší prací udržet ji v mezích a hlídat kapacity naše, města a dopravy. Na blešáku miluju to, že funguje hned na několika rovinách: propojuje lidi v Roztokách, pomáhá jim efektivně poslat věci dál, nebo je nakoupit, šetří finanční i materiální zdroje nás všech a ještě má charitativní aspekt, protože umožňujeme prodejcům neprodané věci darovat na dobročinné účely. 

Těší mě hledat funkční řešení pro věci, které jsou potřeba. 

  • Na jaře 2020 bylo potřeba šít roušky. Protože mám s koordinací lidí a různými způsoby řízení týmů zkušenost, postavila jsem tým nakonec s téměř stovkou zapojených dobrovolníků, který kromě Roztok vybavil několik zdravotnických zařízení – a ještě si to užil. 
  • Iniciovala jsem PCR testy v roztocké škole i na náměstí. 
  • Během covidových lockdownů jsem pod Sdružením Roztoč spustila sérii bojovek roztockou krajinou, kterých se zúčastnila zhruba tisícovka návštěvníků. V té době bylo strašně důležité mít kreativní náplň volného času a neupadat na duchu – a formát bojovky umožňuje rodinám s dětmi za něčím zajímavým a překvapivým vyrazit ven, i když se nešlo potkávat.
  • Zorganizovala jsem výdejní trhy na Levém Hradci, protože v čase, kdy se farmářská tržiště otevřít nesměla, měla jednoduchá koordinace objednávek obrovský smysl pro farmáře i jejich zákazníky. Někdy mohou být funkční řešení s velkým dopadem až směšně jednoduchá.

Na základě situace, kdy roztočtí občané začali vozit lidi z Ukrajiny a nekoordinovaně a bez dalšího plánu je ubytovávat v Roztokách, jsem postavila a koordinovala iniciativu Roztoky pomáhají. Mým cílem a cílem celého projektu bylo zařídit, aby Roztoky situaci zvládly. Aby příchod lidí z Ukrajiny nedopadl negativně na místní komunitu. Aby lidé z UA dostali rychlou a efektivní podporu a mohli se co nejdříve postavit na vlastní nohy. Aby ti, kteří nabídli pomoc, nebyli přetížení. Aby mohl úřad normálně fungovat pro roztocké občany a nebyl paralyzovaný, jako mnohé jiné. Abychom si hlídali své kapacity a pomoc nás spojila.
          Součástí celého projektu byl plán, že se město naučí používat nové nástroje a pracovat způsobem, který poté využije pro své občany, a že vznikne infrastruktura, která umožní zvládat potenciální další krize. Myslím, že přesně k tomu došlo. Iniciativa Roztoky pomáhají se stala inspirací pro mnoho měst. A my jsme se naučili nové věci, které při kvalitní koordinaci můžeme využít tento podzim a zimu pro ty z nás, pro které to bude těžké období. 

Kam bych Roztoky ráda posunula?

Ráda se ve své práci opírám o data, doporučení odborníků a osvědčené postupy odjinud a kombinuji je se znalostí místního prostředí a komunity. Já jako jednotlivec i Roztoky sobě jako tým máme proto vytvořenou pevnou síť zkušených starostů, místostarostů, výzkumníků a odborníků, se kterými konzultujeme naše plány a záměry. Svět je plný lidí, kteří mají znalosti a zkušenosti a obrovskou touhu předat je dál. 

Mám hodně blízko k participativním způsobům řízení. Byla jsem účastníkem mezinárodního programu Viability 3.0 od Nadace Via zaměřeného na podporu aktivních občanů a komunit. A protože se pouštím do věcí možná po hlavě, ale určitě ne bez přípravy, zúčastnila jsem se celoročního komplexního vzdělávacího programu Nebojme se komunální politiky, také od Nadace Via.

Ráda bych, aby Roztoky byly městem, které své občany podrží v krizi a efektivně pro ně funguje. Město, které plánuje a zpracovává se svými občany a odborníky skvělé projekty a umí na ně sehnat finance. Město, které dokáže hledat chytrá řešení, která často nemusí být technologicky ani finančně náročná. 

Kandiduji za Roztoky sobě na prvním místě a jsem kandidátkou na starostku.
V případě, že bude náš tým ve volbách úspěšný, jsem připravená opustit své zaměstnání a pracovat pro Roztoky na plný úvazek.